Odwiecznym problemem właścicieli stacji paliwowych jest znalezienie skutecznego sposobu na przyciągnięcie wzroku kierowców jadących drogą. Wobec rosnącej konkurencji czynnik cenowy nie jest już najważniejszy.
Dokonaliśmy audytu oświetlenia wytypowanej stacji paliw naszego Klienta.
Wnioski na filmie.
Wielu kierowców zwraca uwagę na innowacyjność oraz estetykę stacji benzynowych. Przy istniejących cenach paliw kierowcy przeważnie decydują się na zakup paliwa na stacji proponującej nie tylko niskie ceny, ale też wizerunek zachęcający do kupna paliwa.
Zatem jak to zrobić, gdy stacja jest już leciwa a dookoła mamy konkurencję?
Wizerunek dzienny można w tani sposób poprawić dzięki renowacji lakierniczej, wyświetlaczom cen LED itp. Nocą decyduje oświetlenie, które pozwala zwiększyć widoczność stacji oraz poprawić poczucie bezpieczeństwa. Dobrze oświetlona wiata z dystrybutorami sprawia, że kierowcy chętniej będą korzystać z takiej stacji paliw a dodając oświetlenie LED dla sklepu i parkingu klienci będą pewni, że ich pojazd stoi na bezpiecznym, dobrze oświetlonym parkingu.
Jak więc dobrać właściwe źródła światła, aby nie skończyło się na nietrafionym zakupie?
-
Nowoczesność i innowacyjność rozwiązań samych diod LED oraz systemu stabilizacji napięcia i układu przeciwprzepięciowego. Bez tego ich żywotność spada drastycznie. Czas ten wyznacza parametr oznaczony symbolem L70 (czas, po którym strumień świetlny nie spadnie poniżej 70% wartości początkowej). Lampy serii LEDStation gwarantują 50.000 godzin pracy.
-
Właściwie dobrana temperatura barwowa. Jednostką temperatury barwowej jest Kelwin (K) i stanowi on określnik barwy światła (odcienia bieli). Temperatura barwowa światła w zakresie od 2700K do 3000K odpowiada ciepłej bieli (klasycznej żarówce), natomiast zakres 5000K-6500K to barwa biała neutralna do zimnej bieli. Wybór zależy od prywatnych preferencji, jednak nieprawdą jest, że dobrze oświetlone wnętrze to takie, w którym jest dużo ciepłego światła. Nie potrzebujemy go o takim samym natężeniu i temperaturze barwowej o każdej porze dnia i do każdej czynności. Gdy jesteśmy w pracy do działania pobudzi nas światło białe neutralne (4000K), podczas odpoczynku w domu zrelaksuje i wyciszy światło białe ciepłe (2700K-3000K). W wiatach najlepiej sprawdza się temperatura neutralna oraz zimna (6500K) stosowana najpowszechniej w serii lamp LEDStation.
-
„Dobre światło” – określane współczynnikiem oddawania barw (CRI), będący liczbą od 0 do 100. Słońce posiada najwyższą wartość a oświetlenie sodowe jedną z najniższych. W technologii LED standardem jest poziom wynoszący od 70 do 85, a większość producentów dociera tylko do niższej wartości. Lampy serii LEDStation pracują przy CRI na poziomie 85 sytuując je w źródłach najwyższej jakości. W praktyce oznacza to, że oddają one kolor karoserii w sposób bardzo wierny faktycznej barwie co jest istotne przy pracy monitoringu oraz dla odczuć kierowcy.
-
Skuteczność świetlna. Wysokoprężna lampa sodowa generuje do 150 lumenów na wat, bardzo dobrej jakości lampy metalohalogenowe od 85 do 115 lumenów/wat, lampy LED – od 26 do 300 (lm/W). W przypadku tych ostatnich pokazuje to ich dużą rozpiętość. Producent lamp serii LEDStation – firma SoftMaster – podaje za OSRAM-em, że na teraz zastosowane diody posiadają wysoką wydajność wynoszącą co najmniej 120 lumenów z wata.
Jeśli mamy już pewność, że oferowane źródło światła LED spełnia najwyższe wymagania (można to sprawdzić na stacji poprzez pomiar), możemy wówczas skupić się na cenie oraz pozostałych warunkach handlowych.
Lampy serii LEDStation cechuje najkorzystniejszy stosunek ceny do jasności, energooszczędności oraz trwałości.
Słowem podsumowania.
Dzięki wymianie sprawdzonego oświetlenia wiat stacji benzynowych na lampy LED można skutecznie poprawić starą formę, przekształcając się w nowoczesny wizerunek przyciągający kierowców, jednocześnie zmniejszając koszta eksploatacji.